Viaţa bisericii române în diaspora din Suedia

Apoi le-a zis: „Duceţi-vă în toată lumea, şi propovăduiţi Evanghelia la orice făptură”. Marcu 16:16

Lucrarea lui Dumnezeu este diversificată mai ales când alegem să vorbim despre emigrare. Pentru cei mai mulţi emigrarea a avut mai multe cauze cum ar fi: politice, economice şi chiar personale. Într-o ţară străină, întru-un popor străin, copiii lui Dumnezeu trebuie să fie lumină trăind după Cuvântul Lui. Departe de ţară, de spaţiul mioritic, de familie şi cei dragi, suntem un grup de români care am pus bazele unei Biserici Penticostale. Activitatea noastă se desfăşoară în Biserica suedeza, deoarece pastorul principal Magnus Junegård ne-a oferit localul pentru serviciile divine în limba română în mod gratuit. Conducerea Bisericii suedeze a ordinat încă din ianuarie 2009 pe fratele Pitik Ion ca pastor al grupului de români. Fraţii suedezi ne-au întâmpinat cu multă căldură şi dragoste, participând la serviciile noastre divine, iubind lucrarea Duhului Sfânt şi cântările în limba română. Noi suntem membrii Bisericii suedeze din Hässleholm „Pingstkyrkan” care tradus este Biserica Penticostală, astfel biserica noastră numindu-se Biserica Penticostală Română din Hässleholm.Activitatea Bisericii noastre se desfăşoară în felul următor: duminica dimineaţa începând cu orele 11-13 programul se desfăşoară în limba suedeza, dar este tradus în limba română. Duminica seara de la ora 17-19:30 serviciul divin fiind în limba română, de asemenea tradus în limba suedeza. Ziua de luni este dedicata grupului de surori pentru cunoaşterea Cuvântului lui Dumnezeu şi rugăciune începând cu ora 19-21. Ziua de miercuri avem seara de rugăciune începând cu ora 19-21. Vineri seara rugăciune în familii de la ora 20, iar tinerii români se întâlnesc pentru rugăciune, cântare şi studiu biblic împreună cu tinerii suedezi. Sâmbătă de asemenea avem întâlnirea tinerilor români de la ora 19-21. Dumnezeu ne-a binecuvântat cu un local minunat pentru închinare.Biserica Penticostală română din Hässleholm este implicată în lucrarea de misiune şi evanghelizare din Banatul sârbesc, astfel de cel puţin două ori pe an pastorul principal Magnus Jonegård împreună cu pastorul Pitik Ion dar şi alţi fraţi, merg în misiune. Misiunea din Serbia are la bază propovăduirea Cuvântului lui Dumnezeu chiar şi copiilor prin organizarea taberelor creştine pe timpul verii. În această lucrare misionară este implicată şi Biserica „Elim” din Timişoara care susţine săptămânal cu grupe de slujitori şi cântăreţi în Biserica Penticostală „Varset” din Serbia, cât şi în alte localităţi: Vladimirovăţ, Seleus, Costei, Voivodinti, Marghita, Nicolinti, Uzin, Grebenat.Biserica Penticostală Română este înfrăţită cu Biserica „Elim” din Timişoara, fiind vizitaţi de fraţi slujitori şi de pastorul Dumitru Moţ. De asemenea sprijinim în mod diferit şi alte ţări. În Mauritania lucrăm cu proiectul „SIDA”, astfel biserica contribuind cu un sprijin de 10%, iar restul de 90% fiind suportat de Statul Suedez. Acest proiect are la bază ajutorarea persoanelor adulte la învăţarea scrierii şi cititului, cât şi învăţarea rutinelor de igiena. Astfel acest proiect ajută la construcţia de fântâni, pentru ca toţi oamenii să beneficieze de apă. În Republica Moldova fratele Vasili Juc conduce un centru cu oameni dependenţi de droguri şi alcool, astfel fiecare persoana primind ajutor. Tot în Republica Moldova sprijinim casa de copii Bethany Christian Center. În Cipru sprijinim postul de radio Ibra care difuzează emisiuni creştine în ţările arabe. Căminul „Felix” de la Oradea este o altă casă de copii care beneficiază de ajutorul nostru. Biserica noastră se implică în ajutorarea familiilor sărace din România şi Serbia, dar având în vedere şi creşterea spirituală a membrilor Bisericii.Alături de cele menţionate mai sus există multe alte activităţi ce-şi găsesc locul în Biserica Penticostală Română din Hässleholm. Ne dorim a fi o Biserică unde Dumnezeu poate fi găsit cât mai uşor de cei ce-L caută. Noi dorim ca Biserica lui Dumnezeu să fie un loc în care slujirea noastră să se desfăşoare spre creşterea Trupului lui Isus Hristos şi lărgirea graniţelor împărăţiei lui Dumnezeu.

„Eu vin curând. Păstrează ce ai, ca nimeni sa nu-ti ia cununa.” Apocalipsa 3:11

Eduard Neacşu

Care e părerea ta?

Adaugă comentariu

Abonează-te la buletinul nostru de
știri creștine